Cree Inc. C566C-AFF-CU0W0251
C566C-AFF-CU0W0251 picture photo
Mfg. Part Number
C566C-AFF-CU0W0251
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H
Datasheet Download
C566C-AFF-CU0W0251.pdf
Availability of C566C-AFF-CU0W0251
QUANTITY
C566C-AFF-CU0W0251 Order Process
Ship out your order
Specifications of C566C-AFF-CU0W0251
Internal Part NumberEIS-C566C-AFF-CU0W0251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesScreenmaster®
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorAmber
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2850mcd
Lens Style/SizeOval with Domed Top, 5.20mm x 4.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle70°, 35°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant591nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5mm Round
Size / Dimension-
Height (Max)11.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C566C-AFF-CU0W0251
Related LinksC566C-AFF, C566C-AFF-CU0W0251 Datasheet, Cree Inc. Distributor
C566C-AFF-CU0W0251 Details Description
Related parts for C566C-AFF-CU0W0251
MEMORY CARD FLASH 16MB datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"250PC datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 300VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 8MSOP datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.63V SOT23R-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf