Cree Inc. C566D-BFE-CU34Q3S2
C566D-BFE-CU34Q3S2 picture photo
Mfg. Part Number
C566D-BFE-CU34Q3S2
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H
Datasheet Download
C566D-BFE-CU34Q3S2.pdf
Availability of C566D-BFE-CU34Q3S2
QUANTITY
C566D-BFE-CU34Q3S2 Order Process
Ship out your order
Specifications of C566D-BFE-CU34Q3S2
Internal Part NumberEIS-C566D-BFE-CU34Q3S2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesScreenmaster®
PackagingTape & Box (TB)
ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2412mcd
Lens Style/SizeOval with Domed Top, 5.20mm x 4.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.4V
Current - Test20mA
Viewing Angle-
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant470nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5mm Oval
Size / Dimension-
Height (Max)7.80mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C566D-BFE-CU34Q3S2
Related LinksC566D-BFE, C566D-BFE-CU34Q3S2 Datasheet, Cree Inc. Distributor
C566D-BFE-CU34Q3S2 Details Description
Related parts for C566D-BFE-CU34Q3S2
IC NVSRAM 4MBIT 70NS 34LPM datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 167K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CABLE 20COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf