Cree Inc. C566D-BFE-CU34Q3S2
C566D-BFE-CU34Q3S2 picture photo
Mfg. Part Number
C566D-BFE-CU34Q3S2
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H
Datasheet Download
C566D-BFE-CU34Q3S2.pdf
Availability of C566D-BFE-CU34Q3S2
QUANTITY
C566D-BFE-CU34Q3S2 Order Process
Ship out your order
Specifications of C566D-BFE-CU34Q3S2
Internal Part NumberEIS-C566D-BFE-CU34Q3S2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesScreenmaster®
PackagingTape & Box (TB)
ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2412mcd
Lens Style/SizeOval with Domed Top, 5.20mm x 4.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.4V
Current - Test20mA
Viewing Angle-
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant470nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5mm Oval
Size / Dimension-
Height (Max)7.80mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C566D-BFE-CU34Q3S2
Related LinksC566D-BFE, C566D-BFE-CU34Q3S2 Datasheet, Cree Inc. Distributor
C566D-BFE-CU34Q3S2 Details Description
Related parts for C566D-BFE-CU34Q3S2
RES 6.8K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 8PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
DRAG-TERMINAL datasheet.pdf
MINI MCR-2-UI-UI datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf