TDK Corporation C5750CH2E154J230KN
C5750CH2E154J230KN picture photo
Mfg. Part Number
C5750CH2E154J230KN
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 250V CH 2220
Datasheet Download
C5750CH2E154J230KN.pdf
Availability of C5750CH2E154J230KN
QUANTITY
C5750CH2E154J230KN Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750CH2E154J230KN
Internal Part NumberEIS-C5750CH2E154J230KN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750CH2E154J230KN
Related LinksC5750CH2E, C5750CH2E154J230KN Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750CH2E154J230KN Details Description
Related parts for C5750CH2E154J230KN
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS 94V-0 UNI-MATE datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf