TDK Corporation C5750X7R1E226M250KA
C5750X7R1E226M250KA picture photo
Mfg. Part Number
C5750X7R1E226M250KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 25V X7R 2220
Datasheet Download
C5750X7R1E226M250KA.pdf
Availability of C5750X7R1E226M250KA
QUANTITY
C5750X7R1E226M250KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750X7R1E226M250KA
Internal Part NumberEIS-C5750X7R1E226M250KA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750X7R1E226M250KA
Related LinksC5750X7R1, C5750X7R1E226M250KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750X7R1E226M250KA Details Description
Related parts for C5750X7R1E226M250KA
CONN HEADER RT/A .100 2POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
SENSOR PRESS 60PSI GAUGE 3.3V SM datasheet.pdf
C/A 50.125UM RIS MTRJ 2M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 1=20PCS datasheet.pdf
CAP FILM 100 PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf