TDK Corporation C5750X7R1E685K160KM
C5750X7R1E685K160KM picture photo
Mfg. Part Number
C5750X7R1E685K160KM
Brief Description
CAP CER 6.8UF 25V X7R 2220
Datasheet Download
C5750X7R1E685K160KM.pdf
Availability of C5750X7R1E685K160KM
QUANTITY
C5750X7R1E685K160KM Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750X7R1E685K160KM
Internal Part NumberEIS-C5750X7R1E685K160KM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Open Mode Capacitor
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series Open Mode Design MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750X7R1E685K160KM
Related LinksC5750X7R1, C5750X7R1E685K160KM Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750X7R1E685K160KM Details Description
Related parts for C5750X7R1E685K160KM
BOOTSEAL GRAY 1/4-40 TTMTA/GAM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 5V WHITE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 67MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT M23 datasheet.pdf