TDK Corporation C5750X7S3D103M250KE
C5750X7S3D103M250KE picture photo
Mfg. Part Number
C5750X7S3D103M250KE
Brief Description
CAP CER 10000PF 2KV X7S 2220
Datasheet Download
C5750X7S3D103M250KE.pdf
Availability of C5750X7S3D103M250KE
QUANTITY
C5750X7S3D103M250KE Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750X7S3D103M250KE
Internal Part NumberEIS-C5750X7S3D103M250KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Voltage Capacitors
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductSoft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750X7S3D103M250KE
Related LinksC5750X7S3, C5750X7S3D103M250KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750X7S3D103M250KE Details Description
Related parts for C5750X7S3D103M250KE
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf