General Cable C5780.18.01
C5780.18.01 picture photo
Mfg. Part Number
C5780.18.01
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 500'
Datasheet Download
C5780.18.01.pdf
Availability of C5780.18.01
QUANTITY
C5780.18.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of C5780.18.01
Internal Part NumberEIS-C5780.18.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Carol® Brand Coaxial Cables
Featured ProductRG-6 Coaxial Cable
Standard Package2
Category Cables, Wires
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
Cable TypeCoaxial
Cable GroupRG-59
Wire Gauge20 AWG (0.52mm²)
Conductor StrandSolid
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.234" (5.94mm)
Shield TypeFoil, Braid
Impedance75 Ohm
Length500' (152.44m)
Jacket ColorBlack
UsageMATV
Features-
Conductor MaterialSteel, Copper Coated
Dielectric MaterialCellular (Foam) Polyethylene (Cellular FPE)
Dielectric Diameter0.144" (3.66mm)
Shield MaterialFlexfoil®, Aluminum
Shield Coverage100%, 40%
VoP, Velocity of Propagation85
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5780.18.01
Related LinksC5780, C5780.18.01 Datasheet, General Cable Distributor
C5780.18.01 Details Description
Related parts for C5780.18.01
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 45A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.9A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC ROSA 10G SR HIGH GAIN NO FLEX datasheet.pdf
IC DDR2 2GB 333MHZ CL5 84BGA datasheet.pdf