General Cable C6351A.41.10
C6351A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C6351A.41.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 20AWG GRAY 1000'
Datasheet Download
C6351A.41.10.pdf
Availability of C6351A.41.10
QUANTITY
C6351A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C6351A.41.10
Internal Part NumberEIS-C6351A.41.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.192" (4.88mm)
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.025" (0.63mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C6351A.41.10
Related LinksC6351A, C6351A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C6351A.41.10 Details Description
Related parts for C6351A.41.10
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10V 30MA SOT143B datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W SMBJ datasheet.pdf