| Internal Part Number | EIS-C6713BZDPA200CIS | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | New Tray Update 02/Sep/2015 | |
| Manufacturer Product Page | C6713BZDPA200CIS Specifications | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | TMS320C67x | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Floating Point | |
| Interface | Host Interface, I²C, McASP, McBSP | |
| Clock Rate | 200MHz | |
| Non-Volatile Memory | External | |
| On-Chip RAM | 264kB | |
| Voltage - I/O | 3.30V | |
| Voltage - Core | 1.20V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |