KEMET C901U101KVYDBAWL20
C901U101KVYDBAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U101KVYDBAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C901U101KVYDBAWL20.pdf
Availability of C901U101KVYDBAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U101KVYDBAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U101KVYDBAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U101KVYDBAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U101KVYDBAWL20
Related LinksC901U101K, C901U101KVYDBAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U101KVYDBAWL20 Details Description
Related parts for C901U101KVYDBAWL20
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
D-100-00 datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf