KEMET C901U101KYYDCAWL20
C901U101KYYDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U101KYYDCAWL20
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C901U101KYYDCAWL20.pdf
Availability of C901U101KYYDCAWL20
QUANTITY
C901U101KYYDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U101KYYDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U101KYYDCAWL20
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U101KYYDCAWL20
Related LinksC901U101K, C901U101KYYDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U101KYYDCAWL20 Details Description
Related parts for C901U101KYYDCAWL20
CONN HEADER .100 DUAL R/A 62POS datasheet.pdf