KEMET C901U101KZYDCAWL45
C901U101KZYDCAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C901U101KZYDCAWL45
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C901U101KZYDCAWL45.pdf
Availability of C901U101KZYDCAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U101KZYDCAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U101KZYDCAWL45
Internal Part NumberEIS-C901U101KZYDCAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U101KZYDCAWL45
Related LinksC901U101K, C901U101KZYDCAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C901U101KZYDCAWL45 Details Description
Related parts for C901U101KZYDCAWL45
RES 3.9 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 16-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CORD DBL BANA W/SHIELD LINE 48" datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-TSSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL 1TIME PROGR 8-TDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf