KEMET C901U102MUVDCAWL20
C901U102MUVDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U102MUVDCAWL20
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U102MUVDCAWL20.pdf
Availability of C901U102MUVDCAWL20
QUANTITY
C901U102MUVDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U102MUVDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U102MUVDCAWL20
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U102MUVDCAWL20
Related LinksC901U102M, C901U102MUVDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U102MUVDCAWL20 Details Description
Related parts for C901U102MUVDCAWL20
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 42DIP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
SW LIMIT PNL MNT X-ROLL 10A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 34POS DL ROW T/H datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 119MA 25.9 OHM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf