KEMET C901U102MVVDAAWL35
C901U102MVVDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C901U102MVVDAAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U102MVVDAAWL35.pdf
Availability of C901U102MVVDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U102MVVDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U102MVVDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C901U102MVVDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U102MVVDAAWL35
Related LinksC901U102M, C901U102MVVDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C901U102MVVDAAWL35 Details Description
Related parts for C901U102MVVDAAWL35
IC TXRX RS232 DUAL250KBPS 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SYSTEM DATA LOGGER 28-DIL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf