KEMET C901U120JVNDCAWL45
C901U120JVNDCAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JVNDCAWL45
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JVNDCAWL45.pdf
Availability of C901U120JVNDCAWL45
QUANTITY
C901U120JVNDCAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JVNDCAWL45
Internal Part NumberEIS-C901U120JVNDCAWL45
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JVNDCAWL45
Related LinksC901U120J, C901U120JVNDCAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JVNDCAWL45 Details Description
Related parts for C901U120JVNDCAWL45
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MUX/LATCH QUAD 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 123A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 220MA 3.12 OHM datasheet.pdf