KEMET C901U120JYNDAAWL20
C901U120JYNDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JYNDAAWL20
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JYNDAAWL20.pdf
Availability of C901U120JYNDAAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U120JYNDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JYNDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U120JYNDAAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JYNDAAWL20
Related LinksC901U120J, C901U120JYNDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JYNDAAWL20 Details Description
Related parts for C901U120JYNDAAWL20
IC FILTER 5TH-ORD BESSEL 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 420MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 260VWM 416VC P600 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 50PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
LED PMI RED 1 24V W/LEGEND datasheet.pdf
HOUSING FOR CONNECTOR 4POS datasheet.pdf