KEMET C901U120JZNDAAWL35
C901U120JZNDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JZNDAAWL35
Brief Description
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JZNDAAWL35.pdf
Availability of C901U120JZNDAAWL35
QUANTITY
C901U120JZNDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JZNDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C901U120JZNDAAWL35
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JZNDAAWL35
Related LinksC901U120J, C901U120JZNDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JZNDAAWL35 Details Description
Related parts for C901U120JZNDAAWL35
VARISTOR 15.9V 150A 1206 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 4MM 9.3" datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 500VAC SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 13SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SOT23 MICROPOWER 1.225V VOLTAGE REFERENCE IC datasheet.pdf