KEMET C901U120JZNDCAWL45
C901U120JZNDCAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JZNDCAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JZNDCAWL45.pdf
Availability of C901U120JZNDCAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U120JZNDCAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JZNDCAWL45
Internal Part NumberEIS-C901U120JZNDCAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JZNDCAWL45
Related LinksC901U120J, C901U120JZNDCAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JZNDCAWL45 Details Description
Related parts for C901U120JZNDCAWL45
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 2KW datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf