KEMET C901U120JZSDAA7317
C901U120JZSDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JZSDAA7317
Brief Description
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C901U120JZSDAA7317.pdf
Availability of C901U120JZSDAA7317
QUANTITY
C901U120JZSDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JZSDAA7317
Internal Part NumberEIS-C901U120JZSDAA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JZSDAA7317
Related LinksC901U120J, C901U120JZSDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JZSDAA7317 Details Description
Related parts for C901U120JZSDAA7317
CONN EDGECARD 140PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SOT23-6 datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2.5MM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MICRO 37C S 30" WHT datasheet.pdf