KEMET C901U150JYNDCAWL40
C901U150JYNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C901U150JYNDCAWL40
Brief Description
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U150JYNDCAWL40.pdf
Availability of C901U150JYNDCAWL40
QUANTITY
C901U150JYNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U150JYNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C901U150JYNDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U150JYNDCAWL40
Related LinksC901U150J, C901U150JYNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C901U150JYNDCAWL40 Details Description
Related parts for C901U150JYNDCAWL40
JUMPER-H1502TR/A3049B/H1500TR 5" datasheet.pdf
MULTIVIBRATOR DUAL HS 16-SOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
GDT 5500V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 10% 1250VDC RAD datasheet.pdf