KEMET C901U152MZVDAAWL20
C901U152MZVDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U152MZVDAAWL20
Brief Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U152MZVDAAWL20.pdf
Availability of C901U152MZVDAAWL20
QUANTITY
C901U152MZVDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U152MZVDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U152MZVDAAWL20
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U152MZVDAAWL20
Related LinksC901U152M, C901U152MZVDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U152MZVDAAWL20 Details Description
Related parts for C901U152MZVDAAWL20
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V/7V TO92-3 datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 001 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL D 20DHVQFN datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.082UF RADIAL datasheet.pdf