KEMET C901U200JYSDCAWL20
C901U200JYSDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U200JYSDCAWL20
Brief Description
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C901U200JYSDCAWL20.pdf
Availability of C901U200JYSDCAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U200JYSDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U200JYSDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U200JYSDCAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U200JYSDCAWL20
Related LinksC901U200J, C901U200JYSDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U200JYSDCAWL20 Details Description
Related parts for C901U200JYSDCAWL20
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SW USB DUAL W/FB 10-UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED RED DIFF 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
D4SL-N2FFG-D datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2MM T/H datasheet.pdf