KEMET C901U240JVSDAAWL40
C901U240JVSDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C901U240JVSDAAWL40
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C901U240JVSDAAWL40.pdf
Availability of C901U240JVSDAAWL40
QUANTITY
C901U240JVSDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U240JVSDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C901U240JVSDAAWL40
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U240JVSDAAWL40
Related LinksC901U240J, C901U240JVSDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C901U240JVSDAAWL40 Details Description
Related parts for C901U240JVSDAAWL40
IC DRIVER FULL-BRIDGE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO N JACK datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO15 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 65MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf