KEMET C901U270JVSDCAWL35
C901U270JVSDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C901U270JVSDCAWL35
Brief Description
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C901U270JVSDCAWL35.pdf
Availability of C901U270JVSDCAWL35
QUANTITY
C901U270JVSDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U270JVSDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C901U270JVSDCAWL35
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U270JVSDCAWL35
Related LinksC901U270J, C901U270JVSDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C901U270JVSDCAWL35 Details Description
Related parts for C901U270JVSDCAWL35
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB SQUARE/PROJ RED datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TXRX FIELDBUS MAU 44-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf