KEMET C907U100DYNDAAWL20
C907U100DYNDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C907U100DYNDAAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U100DYNDAAWL20.pdf
Availability of C907U100DYNDAAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U100DYNDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U100DYNDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C907U100DYNDAAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U100DYNDAAWL20
Related LinksC907U100D, C907U100DYNDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C907U100DYNDAAWL20 Details Description
Related parts for C907U100DYNDAAWL20
TOOL HAND CRIMP DF11 24-28AWG datasheet.pdf
IC CPU SUPRV 4K EE RST LO 8DIP datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K 32TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MM TERM datasheet.pdf
CABLE EXTENSION SVGA HD15M/F 75' datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLL PLNGR datasheet.pdf
FUSE 630A 1250V 3GKN/90 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 27.0K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.42K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf