KEMET C907U100DZNDCA7317
C907U100DZNDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U100DZNDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U100DZNDCA7317.pdf
Availability of C907U100DZNDCA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U100DZNDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U100DZNDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U100DZNDCA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U100DZNDCA7317
Related LinksC907U100D, C907U100DZNDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U100DZNDCA7317 Details Description
Related parts for C907U100DZNDCA7317
SCR DBL HISCR 1200V 105A ADDAPAK datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 3.5MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC FAULT-PROT RS485 TXRX 14-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 120W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.5V 4-USP datasheet.pdf