KEMET C907U100DZNDCAWL35
C907U100DZNDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C907U100DZNDCAWL35
Brief Description
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U100DZNDCAWL35.pdf
Availability of C907U100DZNDCAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U100DZNDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U100DZNDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C907U100DZNDCAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U100DZNDCAWL35
Related LinksC907U100D, C907U100DZNDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C907U100DZNDCAWL35 Details Description
Related parts for C907U100DZNDCAWL35
IC POT DIGITAL 10K 1CH SPI 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 1/3 N HORIZON SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 12POS datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.25 OHM 0.1% 8W TO220-4 datasheet.pdf