KEMET C907U100JZSDCAWL40
C907U100JZSDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C907U100JZSDCAWL40
Brief Description
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U100JZSDCAWL40.pdf
Availability of C907U100JZSDCAWL40
QUANTITY
C907U100JZSDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U100JZSDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C907U100JZSDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U100JZSDCAWL40
Related LinksC907U100J, C907U100JZSDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C907U100JZSDCAWL40 Details Description
Related parts for C907U100JZSDCAWL40
FIXED IND 2.7UH 250MA 1.1 OHM datasheet.pdf
BLADE TORX T27 5.51" datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7S SMD datasheet.pdf