KEMET C907U102MYWDBAWL45
C907U102MYWDBAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C907U102MYWDBAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C907U102MYWDBAWL45.pdf
Availability of C907U102MYWDBAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U102MYWDBAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U102MYWDBAWL45
Internal Part NumberEIS-C907U102MYWDBAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U102MYWDBAWL45
Related LinksC907U102M, C907U102MYWDBAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C907U102MYWDBAWL45 Details Description
Related parts for C907U102MYWDBAWL45
CONN RECEPT 10.16 4POS KEY-Y datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 43.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
ANT PHANTOM NMO 300-305MHZ BK datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 40A TO-247 datasheet.pdf
TOP1.5GS 11/90 5.08 OG EEXE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 9.75A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf