KEMET C907U102MZWDAAWL45
C907U102MZWDAAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C907U102MZWDAAWL45
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C907U102MZWDAAWL45.pdf
Availability of C907U102MZWDAAWL45
QUANTITY
C907U102MZWDAAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U102MZWDAAWL45
Internal Part NumberEIS-C907U102MZWDAAWL45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U102MZWDAAWL45
Related LinksC907U102M, C907U102MZWDAAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C907U102MZWDAAWL45 Details Description
Related parts for C907U102MZWDAAWL45
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A2015N/X 4" datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 10POLE datasheet.pdf
RES 510K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf