KEMET C907U120JYNDAAWL40
C907U120JYNDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C907U120JYNDAAWL40
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U120JYNDAAWL40.pdf
Availability of C907U120JYNDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U120JYNDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U120JYNDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C907U120JYNDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U120JYNDAAWL40
Related LinksC907U120J, C907U120JYNDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C907U120JYNDAAWL40 Details Description
Related parts for C907U120JYNDAAWL40
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 27A 0.53 MOHM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
H48-6G SHEET 150X150X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 250W datasheet.pdf