KEMET C907U120JYNDCA7317
C907U120JYNDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U120JYNDCA7317
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U120JYNDCA7317.pdf
Availability of C907U120JYNDCA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U120JYNDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U120JYNDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U120JYNDCA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U120JYNDCA7317
Related LinksC907U120J, C907U120JYNDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U120JYNDCA7317 Details Description
Related parts for C907U120JYNDCA7317
TVS DIODE 90VWM TO220 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIFI 5400MHZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 24-26AWG CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT23 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 300MA 125VAC AXIAL datasheet.pdf
48V DATA SIGNAL DIN RAIL L - G S datasheet.pdf