KEMET C907U120JYNDCAWL40
C907U120JYNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C907U120JYNDCAWL40
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U120JYNDCAWL40.pdf
Availability of C907U120JYNDCAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U120JYNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U120JYNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C907U120JYNDCAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U120JYNDCAWL40
Related LinksC907U120J, C907U120JYNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C907U120JYNDCAWL40 Details Description
Related parts for C907U120JYNDCAWL40
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 24A IN LINE datasheet.pdf
CONN CONTACT 22-18AWG .156 GOLD datasheet.pdf
LENS/HOLDER FOR OSRAM OSLON SSL datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 10UQFN datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY HOLDER CR123A THRU MT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf