KEMET C907U120JYNDCAWL45
C907U120JYNDCAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C907U120JYNDCAWL45
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U120JYNDCAWL45.pdf
Availability of C907U120JYNDCAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U120JYNDCAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U120JYNDCAWL45
Internal Part NumberEIS-C907U120JYNDCAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U120JYNDCAWL45
Related LinksC907U120J, C907U120JYNDCAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C907U120JYNDCAWL45 Details Description
Related parts for C907U120JYNDCAWL45
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1CHN 12-DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 25A TO264-3 datasheet.pdf
FUSE MOD 700A 700V BLADE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 106MA 11.3 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf