KEMET C907U120JYSDCA7317
C907U120JYSDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U120JYSDCA7317
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U120JYSDCA7317.pdf
Availability of C907U120JYSDCA7317
QUANTITY
C907U120JYSDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U120JYSDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U120JYSDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U120JYSDCA7317
Related LinksC907U120J, C907U120JYSDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U120JYSDCA7317 Details Description
Related parts for C907U120JYSDCA7317
CONN HEADER 10POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 900MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf