KEMET C907U120JZSDCA7317
C907U120JZSDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U120JZSDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U120JZSDCA7317.pdf
Availability of C907U120JZSDCA7317
QUANTITY
C907U120JZSDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U120JZSDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U120JZSDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U120JZSDCA7317
Related LinksC907U120J, C907U120JZSDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U120JZSDCA7317 Details Description
Related parts for C907U120JZSDCA7317
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf