KEMET C907U150JZNDAAWL35
C907U150JZNDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C907U150JZNDAAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U150JZNDAAWL35.pdf
Availability of C907U150JZNDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U150JZNDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U150JZNDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C907U150JZNDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U150JZNDAAWL35
Related LinksC907U150J, C907U150JZNDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C907U150JZNDAAWL35 Details Description
Related parts for C907U150JZNDAAWL35
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO DGTL 28DIP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 18MM NPN NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 254 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf