KEMET C907U150JZNDCAWL40
C907U150JZNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C907U150JZNDCAWL40
Brief Description
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U150JZNDCAWL40.pdf
Availability of C907U150JZNDCAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U150JZNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U150JZNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C907U150JZNDCAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U150JZNDCAWL40
Related LinksC907U150J, C907U150JZNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C907U150JZNDCAWL40 Details Description
Related parts for C907U150JZNDCAWL40
BOX ABS BLACK 9.83"L X 6.26"W datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2.4GHZ DL 10MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 24CKT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf