KEMET C907U180JZSDAAWL40
C907U180JZSDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C907U180JZSDAAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U180JZSDAAWL40.pdf
Availability of C907U180JZSDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U180JZSDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U180JZSDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C907U180JZSDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U180JZSDAAWL40
Related LinksC907U180J, C907U180JZSDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C907U180JZSDAAWL40 Details Description
Related parts for C907U180JZSDAAWL40
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
MODULE SDRAM 256MB 168DIMM datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FOUNDATION FIELDBUS ISOLATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
FO C/A LC GRN LC 50/125 GRN datasheet.pdf
3 & 5V Octal 8-Bit Voltage Output DAC with Serial Interface IC datasheet.pdf