KEMET C907U240JYSDAAWL40
C907U240JYSDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C907U240JYSDAAWL40
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U240JYSDAAWL40.pdf
Availability of C907U240JYSDAAWL40
QUANTITY
C907U240JYSDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U240JYSDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C907U240JYSDAAWL40
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U240JYSDAAWL40
Related LinksC907U240J, C907U240JYSDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C907U240JYSDAAWL40 Details Description
Related parts for C907U240JYSDAAWL40
IGBT 900V 100A 543W TO247 datasheet.pdf