KEMET C907U240JYSDCA7317
C907U240JYSDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U240JYSDCA7317
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U240JYSDCA7317.pdf
Availability of C907U240JYSDCA7317
QUANTITY
C907U240JYSDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U240JYSDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U240JYSDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U240JYSDCA7317
Related LinksC907U240J, C907U240JYSDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U240JYSDCA7317 Details Description
Related parts for C907U240JYSDCA7317
TERM BLOCK 5MM 2ROW 12POS PCB datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 33POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 22.61MM datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR G ZINC datasheet.pdf