KEMET C907U240JYSDCAWL40
C907U240JYSDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C907U240JYSDCAWL40
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U240JYSDCAWL40.pdf
Availability of C907U240JYSDCAWL40
QUANTITY
C907U240JYSDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U240JYSDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C907U240JYSDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)