KEMET C907U510JZSDCA7317
C907U510JZSDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U510JZSDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U510JZSDCA7317.pdf
Availability of C907U510JZSDCA7317
QUANTITY
C907U510JZSDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U510JZSDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U510JZSDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U510JZSDCA7317
Related LinksC907U510J, C907U510JZSDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U510JZSDCA7317 Details Description
Related parts for C907U510JZSDCA7317
FIXED IND 33UH 1.1A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
IND DELAY LINE 2.7NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
SOCKET HEX 6MM 6.00" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 52A TO-247 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 28V datasheet.pdf
RES 10.24K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.1A 205 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf