KEMET C911U102MVWDAAWL40
C911U102MVWDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U102MVWDAAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C911U102MVWDAAWL40.pdf
Availability of C911U102MVWDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U102MVWDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U102MVWDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U102MVWDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U102MVWDAAWL40
Related LinksC911U102M, C911U102MVWDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U102MVWDAAWL40 Details Description
Related parts for C911U102MVWDAAWL40
CONN HEADER RTANG 7POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf