KEMET C911U102MVWDAAWL40
C911U102MVWDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U102MVWDAAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C911U102MVWDAAWL40.pdf
Availability of C911U102MVWDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U102MVWDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U102MVWDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U102MVWDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U102MVWDAAWL40
Related LinksC911U102M, C911U102MVWDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U102MVWDAAWL40 Details Description
Related parts for C911U102MVWDAAWL40
RES ARRAY 8 RES ZERO OHM 1606 datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 700V 275A DO205AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 75W 5V 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 700MA 470 MOHM datasheet.pdf
THERMOSTAT 85 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf