KEMET C911U180JUNDAAWL35
C911U180JUNDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U180JUNDAAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U180JUNDAAWL35.pdf
Availability of C911U180JUNDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U180JUNDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U180JUNDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U180JUNDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U180JUNDAAWL35
Related LinksC911U180J, C911U180JUNDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U180JUNDAAWL35 Details Description
Related parts for C911U180JUNDAAWL35
LED GRN/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.0V SOT-23-6 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR PIEZO 16HCLGA datasheet.pdf
HEATSHRINK 7/8"-100' BLACK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf