KEMET C911U180JVNDBA7317
C911U180JVNDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U180JVNDBA7317
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U180JVNDBA7317.pdf
Availability of C911U180JVNDBA7317
QUANTITY
C911U180JVNDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U180JVNDBA7317
Internal Part NumberEIS-C911U180JVNDBA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U180JVNDBA7317
Related LinksC911U180J, C911U180JVNDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U180JVNDBA7317 Details Description
Related parts for C911U180JVNDBA7317
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-SOIC datasheet.pdf
DC-DC 0.6-3.63V @ 6A datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 24A 5.23 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RELAY SPRING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf