KEMET C911U180JVNDBAWL20
C911U180JVNDBAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C911U180JVNDBAWL20
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U180JVNDBAWL20.pdf
Availability of C911U180JVNDBAWL20
QUANTITY
C911U180JVNDBAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U180JVNDBAWL20
Internal Part NumberEIS-C911U180JVNDBAWL20
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U180JVNDBAWL20
Related LinksC911U180J, C911U180JVNDBAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C911U180JVNDBAWL20 Details Description
Related parts for C911U180JVNDBAWL20
RES ARRAY 2 RES 22 OHM 1008 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED TO236-3 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf