KEMET C911U180JVNDCAWL35
C911U180JVNDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U180JVNDCAWL35
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U180JVNDCAWL35.pdf
Availability of C911U180JVNDCAWL35
QUANTITY
C911U180JVNDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U180JVNDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U180JVNDCAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U180JVNDCAWL35
Related LinksC911U180J, C911U180JVNDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U180JVNDCAWL35 Details Description
Related parts for C911U180JVNDCAWL35
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 2008 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 357 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf